false
Hialurono rūgštis: kaip gauti geriausius grožio rezultatus
By in

Hialurono rūgštis: kaip gauti geriausius grožio rezultatus

Hialurono rūgštis – it šventasis žodis šiandieninėje kosmetologijoje ir senėjimo procesų prevencijoje. Bet ar iš tiesų ši veiklioji medžiaga yra visapusiškas atsakymas odos drėkinimui ir raukšlių sumažinimui?

Atrodo, kad pasaulis šiek tiek pamišęs dėl hialurono rūgšties: grožio blogeriai, kosmetikos gamintojai, kosmetologai ir grožio priemonių mėgėjai – apie tai tik ir šneka. Ši veiklioji medžiaga tapo daugelio produktų sudedamąja dalimi – nuo kremų ir serumų, dekoratyvinės kosmetikos, iki maisto papildų ir medicinoje naudojamų preparatų. Tad toks platus šio ingrediento panaudojimas turėtų būti ne be pagrindo, tiesa?

Na, beveik. Hialurono rūgštis jau kelis metus yra vienas populiariausių ingredientų kalbant apie grožio industriją, tačiau atsiliepimai iš ilgą laiką jį vartojančių žmonių – labai skirtingi. Ir jei teoriškai hialurono rūgšties poveikis yra efektyvus odos drėkinimui ir stabdant senėjimo procesus, praktikoje – ne visi sulaukia laukiamų rezultatų. Panagrinėkime, kodėl.

Kas yra hialurono rūgštis

Hialurono rūgštis pirmą kartą išgauta buvo 1934 m. Kolumbijos universitete (JAV), tiriant gyvulinės kilmės akies obuolio rišamąsias medžiagas. Medicininis šios medžiagos pritaikymas prasidėjo nuo 1970 m., kuomet pasirodė pirmasis biomedicininis hialurono rūgšties preparatas, skirtas įvairioms akies obuolio operacijoms atlikti. Toliau tiriant šią rūgštį, jos teigiamos savybės pristatytos dermatologijoje, tapo reikšmingu žingsniu medicinoje ir grožio industrijoje.

Reikia suprasti, kad hialurono rūgštis (dar vadinamas hialuronanu ar hialuronatu) nėra rūgštis tiesiogine žodžio prasme, kaip salicilo ar glikolio rūgštys, kurios savo veikimu šalina negyvas ląsteles nuo odos paviršiaus. Hialurono rūgšties poveikis yra visiškai kitoks. Šis natūraliai žmogaus organizme randamas polisacharidas yra jungiamoji medžiaga, atliekanti rišamąją ir amortizacinę funkciją tarpląsteliniame lygyje. Ši medžiaga randama žmogaus sąnariuose, plaukuose, nervuose, odoje, net akyse – būtent hialurono rūgštis palaiko akies obuolio formą.

Hialurono rūgštis yra ypač svarbi odos išvaizdai, kadangi net 50 proc. šios klampios, želė tekstūros medžiagos žmogaus organizmas kaupia odoje. Būtent todėl oda išlaiko savo putlumą, minkštumą ir elastingumą. Na, bent kuriam laikui, nes su amžiumi žmogaus organizmas praranda ir natūraliai gamina vis mažiau hialurono rūgšties. To pasekmė – oda sausėja, atsiranda smulkių ir gilesnių raukšlių, ji suglemba.

Dar vienas svarbus faktas, kuriuo džiugiai manipuliuoja dauguma kosmetikos gamintojų – hialurono rūgšties molekulė. Ji ypatinga tuo, kad sugeba pritraukti ir išlaikyti iki 1000 kartų didesnį vandens svorį už savo pačios. Todėl iš pirmos pažiūros, ši natūrali medžiaga yra stebuklinga savo galimybėmis ir jos panauda per pastaruosius kelerius metus tapo vos ne privalomu dalyku. Tad kodėl odos grožio lūkesčiai nėra iki galo patenkinami?

Hialurono rūgštimi praturtinta kosmetika neturi odos senėjimą stabdančio poveikio

„Vyrauja klaidinga nuomonė, kad hialurono rūgštis yra senėjimą stabdantis ingredientas. Jis toks gali būti, jei ši veiklioji medžiaga patenka į dermą, bet kalbant apie kremus, kuriuos tepame ant odos – netiesa. Tepama ant odos hialurono rūgštis, drėkina smulkias mimikos raukšleles ir jos gali tapti kiek mažiau matomos, bet jei kalbame apie odos putlinimą, kolageno gamybos skatinimą odoje ar natūralaus žmogaus organizme esančios hialurono rūgšties atsargų atstatymą, ant veido tepdami priemones su šią medžiaga nepasieksite.“ – komentuoja veido estetikos specialistė Enrika Baltsersen.

Specialistė pažymi, kad hialurono rūgšties molekulė yra tiesiog per didelė, kad užtepta su priemone per odą prasiskverbtų į dermą – gilesnį mūsų odos sluoksnį. Naudojama išoriškai, hialurono rūgštis sukuria savotišką barjerą, minkštindama odą ir vizualiai padarydama ją lygesne, tačiau tai yra tik laikinas efektas ir su odos senėjimo priežastimis išoriškai nekovoja.

Veikiausiai todėl dauguma kosmetikos gamintojų naudojasi hialurono rūgšties teigiamomis savybėmis savo produktų viešinimo kampanijose, skirtose priemonėms nuo odos senėjimo požymių: poveikis kažkiek pastebimas, bet problemos neišsprendžia. Tai lyg gydyti simptomus, bet ne priežastį. „Kalbant apie odos senėjimą stabdančias veikliąsias medžiagas, kurios yra veiksmingos tepant su kosmetikos priemonėmis išoriškai, vertėtų paminėti retinolį ir peptidus.“ – apie alternatyvas tęsė Enrika Baltsersen.

Jei naudojate odos priežiūros priemonę su hialurono rūgštimi

Nesupraskite klaidingai – odos priežiūros priemonės su hialurono rūgštimi nėra blogas pasirinkimas. Tiesiog reikia žinoti keletą faktų apie tokių priemonių naudojimą ir kuomet jos efektyvios, o kada jų geriau vengti.

Veido estetikos specialistė Enrika Baltsersen pastebi, kad dauguma žmonių klaidingai supranta šios veikliosios medžiagos poveikį, todėl dažnai nusivilia gamintojų pažadais: „Hialurono rūgštis yra humektantas (drėkiklis – aut. past.), kuris veikia pritraukdamas ir surišdamas vandens molekules ląstelėse. Naudojant kosmetikos priemones su šia rūgštimis išoriškai, derėtų būti atsargiems. Hialurono rūgštis aktyviai pritraukia drėgmę iš mus supančios aplinkos. Tad jei šios priemonės naudojamos esant nepakankamai oro drėgmei, pavyzdžiui per šildymo sezoną arba intensyviai kondicionuojamose patalpose, drėgmė „ištraukiama“ iš gilesnių odos sluoksnių į jos paviršių, kur užtepta priemonės su šia veikliąja medžiaga.“ Todėl labai svarbu stebėti aplinkas, kur dažniausiai tenka būti, kad revoliucinis grožio ingredientas nepridarytų daugiau žalos, nei naudos.

Tad kaip taisyklingai naudoti priemones su hialurono rūgštimi, gaunant malonų išorinį pojūtį ir nepatiriant jos galimos žalos. Enrika Baltsersen pasidalijo keliais patarimais, kaip tai padaryti:

  • Renkantis kosmetikos priemonę su hialurono rūgštimi, vertėtų rinktis serumą, o ne kremą. Būtent serume, potencialiai gali būti žemos molekulinės masės ir didesnės koncentracijos hialurono rūgšties.
  • Sudrėkinkite veidą ir tepkite priemonę su hialurono rūgštimi tiesiog ant nenusausintos švarios odos. Taip hialurono rūgštis gaus pakankamai vandens drėkinamajam barjerui sudaryti.
  • Venkite sauso oro patalpų ar sąlygų arba jei to nepavyksta išvengti, keliskart per dieną pasitepkite drėkinamąja kosmetikos priemone (be hialurono rūgšties sudėtyje).
  • Nepamiškite savęs drėkinti iš vidaus – gerkite vandens.
  • Jei pasitepus priemone su hialurono rūgštimi atsiranda išsausėjimo jausmas ant odos, geriau tokios priemonės nenaudoti, arba naudojant kaip serumą – po jo tepti drėkiklį, kuriame nėra hialurono rūgšties.

Hialurono molekulinė masė – svarbu

Tiriant hialurono rūgštį, buvo nustatyta jos molekulinės masės skirtumai ir poveikis odai. Pastebėta, kad kuo žemesnė molekulinė masė, tuo ji geriau prasiskverbia giliau į odą. Apibendrintai, hialurono rūgštis gali būti aukštos, vidurinės ir žemos molekulinės masės. Įdomu tai, kad dar 2014 metais buvo tiriama nano-hialurono rūgštis. Klinikinių tyrimų pagrindu 33 moterys, kurių amžiaus vidurkis buvo 42,5 metų naudojo nano-hialurono rūgšties kosmetikos priemones 8 savaites. Rezultatai buvo išties stebinantys: raukšlių gylis sumažėjo 40 proc., odos drėgmės lygis padidėjo 96 proc., odos stangrumas ir elastingumas padidėjo 55 proc. (S. Manjula Jegasothy, MD, Valentina Zabolotniaia, MD, Stephan Bielfeldt, Efficacy of a New Topical Nano-hyaluronic Acid in Humans, JCAD, 2014 7(3): 27–29.)

Deja, dauguma kosmetikos gamintojų nenurodo kokios molekulinės masės ar koncentracijos hialurono rūgštį naudoja savo produktuose. Šiandien rinkoje yra išties labai didelė pasiūla kosmetikos priemonių su šia veikliąja medžiaga, tad geriausia taktika renkantis – konsultacija su dermatologu ar veido estetikos specialistu: vedini klientų patirtimi, šie specialistai per savo praktiką žino, kokios priemonės yra veiksmingesnės.

Kaip išnaudoti tikrąjį hialurono rūgšties potencialą

Išsiaiškinome, kad išoriškai naudojama hialurono rūgštis neatskleidžia visų geriausių savo savybių, itin sunku rasti tinkamos sudėties ir, kartais, net gali sukelti nepageidaujamų rezultatų, nes tiesiog negali patekti pakankamai giliai į odą. Bet ar situacija keičiasi, jei ši veiklioji medžiaga patektų į žmogaus organizmą iš vidaus? Atsakymas – vienareikšmiškai taip. Hialurono rūgštis, naudojama medicinoje, parodė išties puikių rezultatų: tai puikus lubrikantas suleidus jos tiesiai į sąnarį, ji turi puikių rezultatų gijimo procesui naudojant periodontologijos gydymams (burnos minkštųjų audinių operacijose), taip pat gydant akių patologijas, kvėpavimo takų išsausėjimus ir pan.

Grožio medicinoje hialurono rūgštis tapo tiesiog nepakeičiama, kalbant apie ją injekcijų forma. Tad kodėl hialurono rūgštis yra itin veiksminga suleidus ją giliau į odą, paaiškino gydytoja dermatovenerologė Aistė Audickaitė: „Pirmiausia, hialurono rūgštis, suleista į gilesnius odos sluoksnius nėra atpažįstama kaip pašalinė medžiaga, nes organizmas ją gamina ir pats. Hialurono rūgšties molekulė yra identiška tarp visų gyvų organizmų, kurie ją gamina, todėl nėra skirtumo, kaip, tarkim, tarp gyvulinio ir augalinio baltymo. Tad hialurono rūgšties užpildas yra visiškai saugus ir nealergizuojantis. Antra, injekcija suleistas hialurono rūgšties užpildas raukšlės vietoje veikia kaip apimties didintojas. Hialurono rūgštis it kempinė surenka vandenį ir užpildo raukšlę tūriu, taip ją išlygindamas. Galiausiai, poveikis yra daug ilgesnis ir efektyvesnis nei tepant priemones išoriškai. Vidutiniškai toks užpildas išlieka iki 12 mėnesių. Žinoma, tai priklauso nuo paties žmogaus organizmo – kaip greitai jis absorbuoja ir išskaido hialurono rūgštį.“

Gydytoja taip pat nurodė, kad esti skirtingų konsistencijų hialurono rūgšties užpildų: nuo labai minkšto plonesnės odos zonoms iki standesnių – gilesnėms raukšlėms ar veido kontūro, nosies korekcijoms atlikti. Hialurono rūgšties injekcijos į dermą naudojamos ne tik kaip užpildai. Tad ši veiklioji medžiaga naudojama ne tik tūrio atstatymui, bet ir odos drėkinimui bei stangrinimui – šių injekcinių procedūrų preparatai nėra su stabilizuota molekule, todėl odoje kaip užpildas neišlieka, o tiesiog labai suaktyvina ląstelės, kolageno ir elastino sintezę. Šios procedūros vadinamos biorevitalizacija ir redermalizacija (praturtinta gintaro rūgštimi).

Kalbant apie geriamą hialurono rūgštį miltelių, kapsulių ar skystu pavidalais, gydytoja pažymi – dar nėra pakankamų mokslinių įrodymų, kad tokia forma, praėjusi visą žmogaus virškinamojo trakto sistemą, hialurono rūgštis tinkamai pasisavina ir nukeliauja būtent ten, kur tikisi ją geriantysis. Todėl norint atskleisti visą šios ikona grožyje tapusios medžiagos potencialą – patikimiausias ir patikrintas būdas yra hialurono rūgšties injekcijos.

Taigi hialurono rūgštis tikrai gali būti šiokia tokia grožio ir jaunystės paslaptis. Svarbu gebėti nepasiduoti reklamai ir visuomet pasikonsultuoti su specialistu. Taip pat svarbu aiškiai įsivardyti sau keliamus tikslus bei priemones jiems pasiekti. Taip pat reikia suprasti vieną paprastą dalyką: kaip skiepai, vaistai ar vitaminai, taip ir hialurono rūgštis – visada geriausio rezultato pasieksite tik injekcija.

Parengė: Tomas Misonis

Taupydami Jūsų laiką siūlome registruotis konsultacijai ar procedūrai internetu.